Odchyt včelích rojů

Nabízím bezplatný odborný odchyt včelího roje v Praze a okolí. Pokud máte tedy problémy se včelím rojem, který se usadil ve Vašem okolí, tak mě neváhejte kontaktovat a přijedu roj bezpečně a odborně odstranit. Pro odchyt včelího roje volejte na +420 608 703 570
Co je to rojení?
Rojení je přirozený způsob, kterým se může včelstvo rozmnožovat. Spočívá to v tom, že si včely vychovají novou matku (královnu). Jakmile se nová matka vylíhne, ta stará vyletí spolu se spoustou dělnic ven a vyrazí zakládat nové sídlo. Nová královna pokračuje ve stávajícím úlu s těmi dělnicemi, které jí zbyly. Rojení probíhá zpravidla v období zhruba od května do července.
Jak rojení probíhá?
Celé to začíná necelý měsíc předem, kdy ve včelstvu propukne tzv. rojová nálada – prostě se všichni rozhodnou, že se budou rojit, a začnou na tom intenzivně pracovat. Dělnice založí matečníky a matka je zaklade, takže je zahájen vývoj nové matky, většinou není založena jen jedna matka, ale obvykle jich založí tak 5 – 10, kdyby se náhodou nějaká nevylíhla. Včely se začnou mnohem víc soustředit na rojení, moc nenosí sladinu, místo toho blázní. Právě toto (a následné porojové oslabení včelstva) je zásadním důvodem snížení výnosu medu. To, že si vyrojené včely s sebou něco odnesou, není tak zásadní.
Jakmile se nová matka vylíhne, stará kolem sebe shromáždí početnou skupinu dělnic, a všichni společně vyletí ven. Kdy to bude, to se dá poznat podle snížené aktivity na česně. Už od rána to ve včelstvu hučí a bzučí, ale ven létá jen minimum včel, všechno důležité se děje uvnitř. Když včely vyrazí ven, udělají takový oblak, a přeletí na místo v blízkosti úlu, které si předem vyhlídly – většinou na větev, nebo kmínek menšího stromu. Tam si všechny včely sednou, utvoří chomáč s matkou uprostřed a sedí tam cca 2-5 dní. Sedí tam vcelku bez ohledu na počasí, vydrží tam i liják a vichřici. V této fázi je možné roj bezpečně odstranit a vrátit zpátky do nového úlu, bez toho, aby došlo k ohrožení včel nebo jejich okolí.
Během té doby včely z chomáče vylétají do okolí a hledají místo, nějakou vhodnou dutinu, kde by se mohly usadit. Jakmile ho najdou celý chomáč se zvedne, přeletí tam, a včely si začnou budovat nový domov. Nový úl je tím založen.
Ve starém úlu je nová matka, která ještě není oplodněná a tudíž nemůže zajistit kladení nových vajíček. Nejprve se musí vypořádat s ostatními matkami, které se vylíhly spolu s ní. Může z toho vzniknout tzv. poroj, kdy některá z nových matek sežene menší skupinu dělnic a vyrojí se taky. Když nevznikne poroj, tak spolu matky bojují, dokud nezbude pouze jediná z nich.
Život v úlu se vrátí do normálních kolejí, ale bude to chvíli trvat, než se začne zase znovu množit a produkovat nový med.