Kam umístit vermikompostér?

Grafická vložka

Na co si dát pozor?

  • Tento bod je velmi důležitý, neboť kalifornské žížaly jsou mnohem náchylnější na teplotní extrémy než naše české žížaly, nejlépe se jim daří v teplotách okolo 3-27°C, což není snadné zajistit u malých domácích vermikompostérů, které jsou umístěny například na balkoně.  
  • Obecně lze říci, že nesmí dojít k promrznutí celého kompostéru nebo přehřání na přímém slunci, tak aby vzrostla teplota přes 30°C. Proto bych doporučil domácí vermikompostéry umístit přímo v kuchyni, minimálně v zimě, nebo přes léto, kdy teploty dosahují extrémů. Ideální prostředí pro domácí vermikompostér je buď přímo kuchyň nebo sklepy a garáže, kde nedochází ke klesání teplot pod bod mrazu.

Další užitečné rady

Přehřívání

  • Pozor na přehřívání kompostéru, ať už vlivem umístění, tak z důvodu exotermické reakce, tedy uvolňování tepla při tlení velkého objemu rostlinného materiálu.
  • Nejnebezpečnější je přidávání velkého objemu čerstvé vlhké trávy do zahradních kompostů, neboť dojde k zapaření trávy a prudkému nárůstu teploty kompostu až okolo 80°C, což je neslučitelná teplota se životem většiny živočichů a také žížal.
  • Proto musíme vlhkou trávu přidávat po menších objemech, nebo nejlépe složit na hromadu vedle kompostéru na 2-3 týdny, kdy dojde k uvolnění většiny tepla a poté můžete přidat bezstarostně do kompostéru.

Promrzání

  • Pokud máte velký zahradní kompost, který obsahuje alespoň 70cm vrstvu odpadu a zeminy, tak se nemusíte bát promrznutí, promrzne pouze horní vrstva, která bude dále izolovat zbytek kompostu a žížaly se stáhnou do nižších vrstev, kde bez problému přečkají zimu a na jaře se opět pustí do zpracovávání bioodpadu.

Odběr hotového vermikompostu

  • Pokud budete potřebovat vyndat již hotový vermikompost z kompostéru, tak aniž byste společně s ním vyjmuli i žížaly, tak se doporučuje zhruba 2 týdny předem přidávat potravu pouze do jednoho místa, které chcete zachovat, žížaly se stáhnou za potravou a zbylý kompost můžete bezstarostně vyjmout a použít k přihnojování rostlin.
Přejít nahoru